Chuť. Člověk si v běžném tempu všedního života ani neuvědomí, jak podstatným smyslem je chuť. Částečně ji dokážeme rozeznávat i přes čich. Přivoníme a už jsme schopni minimálně odhadnout, co se stane nebo může stát na jazyku. Chuť používáme prakticky nepřetržitě. Zubní pasta, káva, čaj, snídaně, pití, žvýkačka, bonbón, svačina, oběd a tak dále, až většinou skončíme znovu u zubní pasty. Nebo můžeme ještě na mnoho způsobů ochutnávat partnera či partnerku…
Ab imo pectore. Z celého srdce jsme schopni si oblíbit několik vyvolených věcí. A většinou se do této skupiny dostanou záležitosti, které tak či onak souvisejí s chutí. Otázky na oblíbené jídlo, pití, zmrzlinu, ovoce zodpovídáme od útlého dětství. Prakticky bez výjimky máme tyto favority spojené s kvalitou. Speciální jídlo od babičky nebo maminky, zmrzlina od toho jediného zmrzlináře, nefiltrovaná plzeň Na Spilce, gothajský salám v řeznictví Kšána a tak dále.
Milujeme zkrátka věci, které stojí za to si oblíbit. I to by mohla být odpověď na otázku, proč milovat šampaňské. Prostě to stojí za to.
Přípitek. Je jen málo věcí na světě, které v jednom slově nesou tolik pozitivního. Přípitek je vždy něčím zvláštní, něčím, co stojí za zapamatování, co člověk činí s úmyslem zdůraznit sílu okamžiku. Asi nebude náhoda, že k přípitkům nejčastěji bereme šumivé víno. A už vůbec nebude náhoda, že se prakticky pro jakékoli šumivé či perlivé víno vžil název šampaňské.
Altruismus. Jeden ze slovníků cizích slov popisuje altruismus jako moderní označení pro postoje a jednání, která sledují prospěch druhého člověka. Je v podstatě neoddiskutovatelné, že každému člověku prospěje, když pozná rozdíl mezi šampaňským a drtivou většinou ostatních šumivých vín.
Gnóze. Obecně se překládá jako poznání. Gnostik pak bývá přesvědčen o možnosti poznání světa, či snad dokonce podstaty světa. Gnosticismus je už více méně filosofický směr. Poznání šampaňského je přibližně na stejné úrovni. S tím rozdílem, že na jedné straně otevírá cesty k netušenému poznání, na straně druhé si při jeho vychutnávání člověk více než kdy jindy uvědomí, že nemá nejmenší šanci dosáhnout poznání světa, natož jeho podstaty. Fakt, že se z kořenů vinné révy zapuštěných až 30metrů hluboko v půdě, která se neopakuje nikde na světě, urodí hrozny, jež pak přeměníme na šampaňské, se prostě vymyká zdravému rozumu.
Na zdraví. Slogan, který je pupeční šňůrou spojený s aktem přípitku, znají snad všechny národy světa. Cílem Asociace milovníků Champagne je mimo jiné upřímná snaha nenásilně přiblížit širší veřejnosti, že na zdraví se dá připít skutečným šampaňským, vyrobeným z unikátních hroznů na výjimečných vinicích v neopakovatelném mikroregionu Champagne. A také, že to nutně nemusí zruinovat jejich peněženku. Šampaňské milujeme, protože jde o skvělé víno vyrobené lidmi, kteří milují svou půdu, vinice, hrozny a svoji práci. A to vše lze poznat v jediném přípitku originálního šampaňského vína.
Et ecera…